.   . .
1 GM Ivanchuk Vassily UKR 2758
2 GM Kamsky Gata USA 2740
3 GM Adams Michael ENG 2725
4 GM Wojtaszek Radoslaw POL 2723
5 GM Vachier-Lagrave Maxime FRA 2711
6 GM Navara David CZE 2710
7 GM Shirov Alexei LAT 2708
8 GM Le Quang Liem VIE 2705
9 GM Vitiugov Nikita RUS 2694
10 GM Short Nigel D ENG 2690
11 GM Yu Yangyi CHN 2688
12 GM Sutovsky Emil ISR 2684
13 GM Fridman Daniel GER 2667
14 GM Iturrizaga Eduardo VEN 2650
15 GM Tkachiev Vladislav FRA 2650
16 GM Georgiev Kiril BUL 2643
17 GM Jones Gawain C B ENG 2632
18 GM Bartel Mateusz POL 2629
19 GM Swiercz Dariusz POL 2627
20 GM Jussupow Artur GER 2611
21 GM Salgado Lopez Ivan ESP 2606
22 GM Ehlvest Jaan USA 2603
23 GM David Alberto ITA 2599
24 GM Sandipan Chanda IND 2590
25 GM Kulaots Kaido EST 2587
26 GM Muzychuk Anna SLO 2582
27 GM Vazquez Igarza Renier ESP 2565
28 GM Felgaer Ruben ARG 2557
29 GM Dzagnidze Nana GEO 2555
30 GM Zhao Xue CHN 2554
31 GM Maze Sebastien FRA 2546
32 GM Salem A.R. Saleh UAE 2538
33 IM Ibarra Jerez Jose Carlos ESP 2538
34 GM Gordon Stephen J ENG 2533
35 GM Cramling Pia SWE 2518
36 GM Jakubiec Artur POL 2518
37 GM Stefanova Antoaneta BUL 2516
38 GM Cmilyte Viktorija LTU 2515
39 GM Harika Dronavalli IND 2514
40 GM Kanep Meelis EST 2512
41 GM Al-Sayed Mohammed QAT 2507
42 WGM Ju Wenjun CHN 2505
43 GM Gallagher Joseph G. SUI 2499
44 GM Mastrovasilis Athanasios GRE 2498
45 IM Larino Nieto David ESP 2497
46 IM Zatonskih Anna USA 2491
47 IM Gunina Valentina RUS 2490
48 IM Paehtz Elisabeth GER 2482
49 IM Oparin Grigoriy RUS 2478
50 GM Tischbierek Raj GER 2472
51 IM Muzychuk Mariya UKR 2471
52 GM Hoang Thanh Trang HUN 2469
53 IM Kurmann Oliver SUI 2456
54 IM Cernousek Lukas CZE 2453
55 GM Womacka Mathias GER 2442
56 GM Akesson Ralf SWE 2441
57 IM Zhou Yang-Fan ENG 2439
58 IM Poetsch Hagen GER 2437
59 IM Kuipers Stefan NED 2431
60 IM Trent Lawrence ENG 2429
61 IM Docx Stefan BEL 2426
62 IM Telljohann Sven GER 2423
63 IM Houska Jovanka ENG 2416
64 FM Moreno Tejera Emilio ESP 2413
65 IM Roser Kevin FRA 2409
66 IM Kjartansson Gudmundur ISL 2408
67 GM Arakhamia-Grant Ketevan SCO 2405
68 GM Bellon Lopez Juan Manuel ESP 2404
69 IM Melia Salome GEO 2403
70 IM Milliet Sophie FRA 2403
71 IM Tania Sachdev IND 2403
72 IM Teran Alvarez Ismael ESP 2399
73 IM Quillan Gary ENG 2398
74 IM Nezad Husein Aziz QAT 2394
75 IM Jones Richard S. WLS 2393
76 IM Karavade Eesha IND 2391
77 IM Aloma Vidal Robert ESP 2389
78 FM Georgiadis Nico SUI 2369
79 FM Kriebel Tadeas CZE 2369
80 WGM Vojinovic Jovana MNE 2359
81 FM Sanchez Ibern Marc ESP 2356
82 IM Wemmers Xander NED 2349
83 FM Ortega Ruiz Jose Miguel ESP 2349
84 IM Godard Maxence FRA 2340
85 IM Kantorik Marian SVK 2331
86 FM Dittmar Peter GER 2330
87 FM Fenollar Jorda Manuel ESP 2325
88 FM Montero Melendez Rafael ESP 2316
89 IM Omar Noaman UAE 2314
90 FM Kvisvik Brede NOR 2314
91 WGM Rudolf Anna HUN 2312
92 FM Stockmann Michael GER 2312
93 IM Piasetski Leon CAN 2310
94 FM Arvola Benjamin NOR 2309
95 FM Forsaa Espen NOR 2305
96 FM Vyparina Matej SVK 2305
97 FM De Haan Eric NED 2303
98 FM Villuendas Valero Adrian ESP 2301
99   Chapman Terry P D ENG 2292
100 FM Tate Alan SCO 2290
101 FM Bergstrom Rolf SWE 2286
102 IM Palencia Wilson COL 2282
103 FM Garcia Jimenez Francisco Javi ESP 2278
104   Diaz Velandia Jose Manuel VEN 2271
105   Gaehwiler Gabriel SUI 2269
106 IM Dukaczewski Piotr POL 2268
107   Tari Aryan NOR 2268
108 IM Adrian Claude FRA 2260
109   Amato Andrea ITA 2259
110 FM Scharrer Patrick ITA 2248
111   Nazarenus Moritz GER 2248
112   Olhovik Andrei BLR 2246
113 FM Storey Charles H ENG 2245
114 FM Nuri Kambez SUI 2241
115 IM Lederman Leon ISR 2239
116 WGM Dolzhikova Olga NOR 2239
117   Hommerson Paul NED 2237
118 FM Lyell Mark ENG 2235
119 FM Loew Gerald GER 2231
120   Ferrante Marco ITA 2227
121   Spence David J ENG 2226
122   Bird Andrew AUS 2223
123   Valgmae Toomas EST 2218
124   Zygouris Hristos GRE 2218
125   Lind Jan-Olof SWE 2217
126   Marttala Thomas SWE 2217
127 CM Urbina Perez Juan Antonio ESP 2214
128 IM Sanchez Castillo Sarai VEN 2212
129   Aerni Andreas SUI 2206
130   O`toole George E ENG 2204
131   Semprun Martinez Fernando ESP 2201
132   Tscharotschkin Michael GER 2200
133   Veltkamp Gerben NED 2200
134   Sanchez Botella Luis Javier ESP 2196
135   Taus Martin CZE 2181
136   Jaunooby Ali R ENG 2178
137   Meyer Kai-Christian GER 2177
138   Seyfried Claus GER 2177
139 FM Smith Andrew Philip IRL 2175
140   Byron Alan M ENG 2167
141   Vinas Guerrero Carlos A. ESP 2167
142   Karlsson Jorgen SWE 2165
143   Herbold Manfred GER 2164
144   Lee Kai Jie Edward SIN 2164
145 CM Osuna Vega Enrique ESP 2157
146 FM Pena Riasco Alexander COL 2156
147 FM Baert Andy BEL 2154
148   Allor Chukwuka NGR 2154
149 CM Walton Alan J ENG 2153
150   Burrows Martin P ENG 2153
151   Weber Francois ESP 2150
152   Kvisla Johannes Luangtep NOR 2148
153   Jameson David WLS 2143
154   Lipecki Alexander SUI 2138
155   Valhondo Morales Ruben ESP 2136
156   Linhart Wolfgang GER 2130
157   Pinho Paulo POR 2128
158   Janev Pavel BUL 2126
159   Wiedersich Jens GER 2120
160   Dasaolu Rotimi NGR 2115
161   Byrn Carsten DEN 2114
162   Cawley Paul F ENG 2113
163   Uran Bermudez Oliver Kevin VEN 2113
164   Gieritz Dietmar GER 2112
165   Mckenna Jason P ENG 2110
166   Freuler Roman SUI 2098
167   Samu Sorin-Mihai ROU 2095
168   Havik Victor NOR 2094
169   Nafri Khalil MAR 2091
170 FM Kandic Milan SRB 2090
171   Kozarcanin Sead CRO 2090
172 CM Mueller Hans-Dieter GER 2087
173   Compton Alistair NZL 2087
174   Lindsoe Fredrik Aunan NOR 2064
175 CM Reuben Stewart ENG 2054
176   Thornton John D WLS 2053
177   Christiansmeier Sven GER 2051
178   Tuchtfeld Juergen GER 2051
179   Skutta Bernd Dr. GER 2048
180   Van Kemenade Rudy WLS 2043
181   Stewart Ashley ENG 2040
182   Zanetti Bruno SUI 2030
183 WFM Grigoryan Meri ENG 2025
184   Hamer Martyn ENG 2025
185   Fairbairn Stephen CAN 2021
186   Bryn Askild NOR 2019
187   Iasman Inna FRA 2019
188   Ungureanu Sandu ROU 2019
189   Hutton Jack USA 2017
190   Novoa Fernando ARG 2017
191   Spanton Tim R ENG 2017
192   Hackner Oskar A ENG 2015
193   Baeza Escudero Javier ESP 2009
194   Reppen Ellisiv NOR 2005
195   Canonne Antoine FRA 2002
196 FM Gromovs Sergejs ITA 2001
197   Skrabakova Katarina SVK 1991
198   Rios Gonzalez Jose Antonio ESP 1990
199   Suez-Panama Gilles FRA 1989
200   Diaz Montenegro Ignacio ESP 1987
201   Campos Calvo-Sotelo Juan ESP 1978
202   Onabogun Kolade NGR 1978
203   Obiamiwe Paul NGR 1973
204   Sielicki Tomasz POL 1969
205   Nwachukwu Chino NGR 1962
206   Rydell Marten SWE 1960
207   Cebada Benitez Fernando ESP 1958
208   Henrichsen Jens DEN 1957
209   Agbabishvili Lali CAN 1954
210   Georgieva Emilia BUL 1949
211   Tranter Stephen ENG 1938
212   Pribyl Jaroslav CZE 1932
213   Becham Khalid MAR 1929
214   Lochte Szilvia HUN 1923
215   Openshaw David K ENG 1923
216   Boesch Heinz GER 1904
217   Dennis Nigel W ENG 1904
218   Dimitrijevic Dragan ITA 1896
219   Othman Mustapha NGR 1878
220   George Lolomari Erekosima NGR 1869
221   Guerrero Romero Antonio ESP 1862
222   Iglesias Fernandez Luis ESP 1862
223 WFM Reid Vaness AUS 1844
224   Wilson Matthew R ENG 1827
225   Chidi Lovinia Sylvia GER 1820
226   Kang Leo J USA 1814
227   Sevillano Leal Julio ESP 1807
228   Colompar Ladislau-Alexandru ROU 1790
229   Scholl Alois GER 1765
230   Rujan Rodel-Marinel ROU 1759
231   Candano Gonzalez Alvaro ESP 1717
232   Whatley Stephen A J ENG 1717
233   Neumanova Monika CZE 1701
234   Ramdewar Ishan ENG 1658
235   Diaz Gallego Saul ESP 1655
236   Garcia Lechugo Francisco ESP 1645
237   Kuenitz Klaus GER 1643
238   Collins Andrew ENG 1638
239   Savage Neil RSA 1620
240   Williamson Ian ENG 1602
241   Viana Eduardo Escudeiro POR 1600
242   Tveten Per NOR 1597
243   Piovar Jaroslav SVK 1536
244   Berggren Klas SWE 1523
245   Kazmierczak Ewa POL 1512
246   Denisik Sergei BLR 0
247   Villa Armenta Enrique ESP 0







.